TÜRKAV Balıkesir Şubesi vefatının 19. yıldönümünde Alparslan TÜRKEŞ’i fikirlerini, davasını çalışmalarını konu alan bir konferans düzenleyerek andı.

Anma programı Karesi AVM toplantı salonunda, 8 Nisan 2016 Cuma günü, saat : 20:0’de yapıldı. Programa konuşmacı olarak Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cemalettin TAŞKIRAN Bey katıldı.

Anma Programına TÜRKAV Genel Başkanı İbrahim VATANSEVER ve yönetim kurulu üyeleri, MHP Balıkesir Milletvekili İsmail OK, MHP İl Başkanı Nuri Argun ATICI ve yönetim kurulu üyeleri, MHP İlçe Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Ülkü Ocakları Başkanı Kürşat Can ATEŞ, Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Burak BODUROĞLU, Türkiye KAMU-SEN İl Temsilcisi Yılmaz KURAN ve bağlı sendikaların başkanları, yönetim kurulu üyeleri, TÜRKAV Edremit İlçe Başkanı Nahit DENİZ, Türk Ocakları Başkanı İsmail ACAR, Aydınlar Ocağı Başkanı Recep SABİT ve çeşitli STK Başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı.

Kur’an-ı Kerim okunması, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program TÜRKAV Balıkesir Şubesi Başkanı Adnan TATOĞLU ve TÜRKAV Genel Başkanı İbrahim VATANSEVER’in konuşmalarıyla devam etti.

Başkan TATOĞLU konferansa katılanları selamladıktan sonra şunları söyledi:

“Mübarek üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk gününe rastlayan Türk Milliyetçiliği ülküsünün kurucu lideri Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ’in ölümünün 19. yılında onu rahmetle anmak, anlamak, tazelenmek için buradayız.

Sizlere Alparslan TÜRKEŞ’in mirasından, emanetinden söz etmek istiyorum. Alparslan TÜRKEŞ bir teşkilat adamıdır. Türk milliyetçilerinin her ortamda teşkilatçı olmalarını ister ve teşvik ederdi.

Her bir Ülkücü birer Türk Bayrağı olduğunu unutmamalı ve bu bayrağa leke getirecek her türlü davranış ve söylemden kaçınmalıdır. Aksi davranışlar ve söylemler bugün burada toplanmamıza vesile olan merhum Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ’in kemiklerini sızlatacaktır.

Bizler TÜRKAV olarak davayı bir adım ileriye taşıyabilmek için, tüm gayretimizle çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla.”

Ülkü Ocakları Balıkesir Şubesinden bir gencin “Başbuğ’a Mektup” adlı şiiri okumasından sonra Prof. Dr. Cemalettin TAŞKIRAN Bey’in biyografisi okunarak kürsüye davet edildi.

Alparslan Türkeş’in ülkenin tarihindeki en önemli rolünün milliyetçi düşünce etrafında toplanmış nesiller yetiştirmesi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cemalettin TAŞKIRAN konuşmasında şunları anlattı:

“Alparslan Türkeş, bir milli hareket ve bir milli programla Türk milletinin karşısına çıkmış, liderlik yeteneğiyle toplumun her kesiminde milliyetçileri teşkilatlandırmıştır.

Türk milliyetçiliği ile birlikte Türk dünyasını da siyasetinin temeli yapan Alparslan Türkeş’in ismi Türk dünyasında da ön plana çıkmış, onun Türk dünyasıyla ilgilendiğini öğrenen Azerbaycan, Türkmen, Özbek, Kazak, Kırgız, Uygur, Tatar, Yakut, Çuvaş Türklerinin ve Çeçenlerin bir kısım aydınları onu bir lider olarak benimsemişlerdir.

Birçok siyasi parti başkanı Türkiye sınırlarının içinde bile çok iyi tanınmazken, Alparslan Türkeş’i Adriyatik’ten, Çin Seddi’ne, Kerkük’ten Sibirya’ya kadar tanımayan Türk yoktur diyebiliriz.

Küresel güçler tarafından dayatılan “güdümlü” toplum modeline karşı, “milli ve manevi değerler” ile yoğrulmuş bir nesil yetiştirmek için yola çıkan rahmetli Alparslan Türkeş, “iradesi dışında gelişen” olaylara göre politika belirleyen “sıradan” bir lider değil, aksine, “geleceği gören”, “geleceği tayin eden” bir devlet adamıydı.

Türkeş gerçek bir lider, gerçek bir dava adamıydı. Allah rahmet eylesin.

Bugün bize düşen Türk milliyetçiliğine hep birlikte, birbirimizi kırmadan, incitmeden sahip çıkmaktır. Bir olmaktır. Birlik olmaktır.

Bugün bize düşen birliği bozmak, dağıtmak değil; aksine, biri on, onu yüz, yüzü bin, bini milyon yapmaktır.

Herkes emin olsun ki, Türk Milliyetçileri olarak:

Vatanımızı böldürmeyeceğiz,

Milletimizin birliğini ve bütünlüğünü bozdurmayacağız,

Üniter Devlet yapımızdan taviz vermeyeceğiz,

Al Bayrağımızı yere indirmeyeceğiz,

Sonsuza kadar “Ne Mutlu Türk’üm” demeye devam edeceğiz.

RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN.”

Programın sonunda günün anısına hazırlanan plaketi Milletvekili İsmail OK, Prof. Dr. Cemalettin TAŞKIRAN’a takdim etti. TÜRKAV Balıkesir Şubesinin kuruluşundan bugüne gelene kadar büyük emeği geçmiş, uzun yıllar TÜRKAV Balıkesir Şubesi Başkanlığı yapmış Dr. Necdet ÖNSÖZ’e yaptığı hizmetlerden dolayı hazırlanan plaketi TÜRKAV Genel Başkanı İbrahim VATANSEVER takdim etti.