TÜRKAV, TÜRKLERDE HIZIR İLYAS YOLDAŞLIĞINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Balıkesir Şubesi tarafından düzenlenen paneller serisi Balıkesir, Edremit ve Ayvalık’ta yapıldı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Taşğın ile yazar Ali Rıza Özdemir’in konuşmacı olarak katıldığı paneller serisini Balıkesir Üniversitesinden Prof. Dr. Kenan Ziya Taş ile Prof. Dr. Ahmet Kolbaşı yönetti.

Yazar Ali Rıza Özdemir, Hızır’ın kimliğini ve temel bazı özelliklerini açıkladı. Türk inanç ve kültür havzasında Hızır algısını; yoldaşlık, kılavuzluk, bereket, yardımcılık ve misafirlik kavramları merkezinde örneklerle anlattı. Özdemir; “Hızır; nebidir, ab-ı hayat içmiştir, bozatlıdır ve gayb ilmine sahiptir” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Taşğın, Horasan erenlerinin himmeti ile Anadolu’ya taşınan Türk-İslam irfanı, tarihi kökleri hakkında bilgiler verdi. Günümüzdeki izleri ve etkilerini örneklerle açıkladı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Balıkesir Şubesi Başkanı Adnan Tatoğlu TÜRKAV Balıkesir Şubesinin çalışmalarından bahsederek şunları söyledi:

“TÜRKAV Balıkesir Şubesi önceki dönemlerde çeşitli konferanslar, paneller düzenlenmiştir. Bugün olduğu gibi de düzenlemeye devam ediyoruz.

Irak’ta ve Suriye’de savaşan Türkmen kardeşlerimizin Türkiye’de bulanan eş ve Çocuklarına BAYŞAD Balıkesir Şubesi ile birlikte 2 tır giyim ve kuru gıda yardımı yapılmıştır.

Ayrıca öğrenci burslarına katkı sağlayan hayırsever vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize geleneksel olarak her yıl Ramazan ayında iftar yemeği düzenlenmekteyiz.

Yıl içerisinde de öğrencilerimize katkı sağlamak amacıyla kermesler düzenlemekteyiz.

Bu pnallerin düzenlenmesinde bizlere katkılarından dolayı Karesi Belediye Başkanı Sayın Yücel YILMAZ’a ve Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Yasin SAĞAY’a Kültür Turizm İl Müdürü Sayın Mustafa ÇALTI’ya ve personeline çok teşekkür ederim. Verimli bir konferans geçirmemiz dileğiyle şimdiden herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Balıkesir Şubesi Başkanı Adnan Tatoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve konuşmacılar ile beraber Edremit ilçemizin Çamcı ve Hacı Arslanlar mahallelerini ziyaret ederek halk ile söyleşi yaptılar. Altıeylul İlçemize bağlı Macarlar mahallesine de hocalar ile ziyaret edilerek cem evinde Kuran-ı Kerim okundu kadın ve erkeklere ilahiyatçı Prof. Dr. Ahmet TAŞĞIN dini sohbetlerde bulundu.

 

Fotoğrafları için tıklayınız….

 

Balıkesir videosu için tıklayınız…

 

 

Edremit videosu için tıklayınız-I… 

Edremit videosu için tıklayınız-II…

Edremit videosu için tıklayınız-III… 

Edremit videosu için tıklayınız-IV… 

 

Ayvalık videosu için tıklayınız-I… 

Ayvalık videosu için tıklayınız-II… 

Ayvalık videosu için tıklayınız-III…